Posted on

Jak nadążyć za najnowszymi trendami i oczekiwaniami klientów w branży w Polsce?

Jak nadążyć za najnowszymi trendami i oczekiwaniami klientów w branży w Polsce?

Świat się szybko zmienia, a wraz z nim zmieniają się również oczekiwania konsumentów. Dlatego jeśli Twoja firma chce nadal dostarczać prawdziwą wartość i rozwiązywać problemy klientów, musisz przemyśleć swoje produkty i usługi, biorąc pod uwagę ogromne zmiany, które mają miejsce. Szeroko mówiąc, te zmiany można pogrupować w osiem transformacyjnych trendów konsumenckich.

Trend 1: Cyfryzacja i rozwój kanałów

Niewątpliwie Twoja firma już korzysta z cyfrowych ścieżek, aby nawiązać kontakt z klientami. Większość tak robi. Jednak w przeszłości ta cyfrowa podróż traktowała cyfrowe kanały – strony internetowe, media społecznościowe itp. – jako dodatki. Teraz bieg całkowicie się zmienił i klienci coraz częściej trafiają do firmy za pośrednictwem kanału cyfrowego. Najpierw jest cyfrowy, innymi słowy. Jedno z globalnych badań McKinsey wykazało, że kryzys COVID-19 drastycznie przyspieszył cyfryzację interakcji z klientami i łańcuchem dostaw o trzy do czterech lat – w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Oznacza to, że firmy muszą skupić swoje wysiłki na budowaniu lepszych interakcji cyfrowych z klientami. Dla mnie oznacza to skupienie się na trzech konkretnych obszarach:

  • Aplikacje
  • Gładkie doświadczenie omnichannel (gdzie klienci mogą swobodnie przechodzić między różnymi kanałami i nadal otrzymywać spójne doświadczenie klienta)
  • Nowe, wyłącznie cyfrowe produkty

Trend 2: Uczenie produktów i usług

Nie da się uciec przed sztuczną inteligencją (AI) i Internetem rzeczy. Oba są nierozerwalnie częścią naszego codziennego życia, jak pokazuje rosnąca liczba codziennych produktów oznaczonych jako „inteligentne”. To „uczenie” produktów – fraza wymyślona przez Kevina Kelly’ego, założyciela redaktora naczelnego magazynu Wired – jest stosowane do szerokiej gamy produktów, od lodówek i samochodów po ogromne maszyny przemysłowe w fabrykach. W rzeczywistości biorąc pod uwagę kurczący się rozmiar i koszt czujników, praktycznie wszystko można uczynić inteligentnym. Ale nie tylko produkty stają się bardziej inteligentne – usługi również są wzmacniane możliwościami AI.

Trend 3: Personalizacja i spersonalizowane rekomendacje

Klienci oczekują coraz większej personalizacji swoich produktów i usług. Nie chodzi już tylko o dopasowanie oferty do preferencji klienta, ale także o zapewnienie mu spersonalizowanych rekomendacji, które pomogą mu podjąć lepsze decyzje. Na przykład Netflix i Spotify używają algorytmów AI, aby sugerować użytkownikom filmy i muzykę, które mogą im się spodobać na podstawie ich wcześniejszych wyborów. Amazon i inne platformy e-commerce również wykorzystują AI, aby dostosowywać oferty produktów do indywidualnych potrzeb i zachowań klientów.

Trend 4: Zrównoważony i etyczny konsumpcjonizm

Klienci są coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów konsumenckich na środowisko i społeczeństwo. Dlatego poszukują produktów i usług, które są zrównoważone, etyczne i odpowiedzialne społecznie. Na przykład coraz więcej konsumentów preferuje produkty wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak bawełna organiczna, bambus lub konopie. Ponadto klienci chcą wiedzieć, skąd pochodzą ich produkty, jak zostały wyprodukowane i jak wpływają na ludzi i planetę. Dlatego firmy muszą być przejrzyste i uczciwe w komunikowaniu się ze swoimi klientami na temat swojej misji, wartości i praktyk biznesowych.

Trend 5: Wzrost popytu na produkty do palenia ziół i tytoniu

Jednym z sektorów, który doświadcza znacznego wzrostu popytu na produkty i usługi, jest branża palenia ziół i tytoniu. Coraz więcej konsumentów szuka nowych sposobów cieszenia się swoimi ulubionymi ziołami i tytoniem, a także odkrywania nowych smaków i doznań. Dlatego produkty takie jak bonga szklane, fajki wodne, waporyzatory, młynki, bibułki i akcesoria do palenia stają się coraz bardziej popularne. Bonga szklane są szczególnie pożądane ze względu na ich wysoką jakość, trwałość, łatwość czyszczenia i estetykę. Bonga szklane zapewniają również gładkie i czyste palenie, ponieważ filtrują dym przez wodę, usuwając niepożądane substancje.

Trend 6: Zmiana preferencji kanałów dystrybucji

Klienci nie tylko zmieniają swoje preferencje dotyczące produktów i usług, ale także sposobu ich zakupu. Pandemia COVID-19 spowodowała ogromny wzrost zakupów online, ponieważ klienci szukali bezpieczniejszych i wygodniejszych opcji zakupu. Według raportu eMarketer sprzedaż e-commerce w Europie wzrosła o 27% w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku. Jednocześnie klienci nadal cenią sobie możliwość kupowania produktów w sklepach stacjonarnych, gdzie mogą je dotknąć, zobaczyć i porównać. Dlatego firmy muszą oferować swoim klientom elastyczne opcje dystrybucji, takie jak dostawa do domu, odbiór w sklepie lub punkcie odbioru.

Trend 7: Wzrost konkurencji i różnicowania

Branża palenia ziół i tytoniu jest bardzo konkurencyjna i dynamiczna. Pojawiają się nowi gracze na rynku, oferując innowacyjne produkty i usługi. Jednocześnie klienci mają dostęp do większej ilości informacji i opinii o różnych produktach i markach. Dlatego firmy muszą znaleźć sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji i zbudowanie lojalności